Dansk kårede NF hingste
Herunder finder du langt de fleste af de hingste, der har eller er kåret i Danmark. Nogle af hingstene har opnået status af Elitehingste. Der er en smule forskel på hvorledes hingstene har opnået dette. Nederst står de hingste, der ikke har noget NFH-nummer (for få år tilbage fik hingstene først NFH-nummer ved færdigkåringen) Fra 1997 blev materialeprøven ændret fra at være en dagstest til at være 1 måneds stationsafprøvning. Resultaterne for de hingste, der har aflagt denne prøve, kan du se, ved at klikke på linket |
Blodlinier
Det spændende er, at importerede hingste stammer fra samme "stamhingste". Hingstene har i langt de flestes tilfælde også de andre hingste i deres stamtavle via deres mødre / farmødre osv. Som skrevet er det hingste i direkte linie fra far til søn osv. der er kigget på. |
Årets Hingst |
NFH E= elite hingst |
NFH Navn |
Hingste Blodlinie |
Far |
Morfar |
|
1 |
Hair Pin |
Forest Horse |
Forest Horse |
|||
2 |
Blazeaway |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Beacon Hotspur 3055 NPS |
Forest Horse |
||
3 |
Caccan |
Forest Horse |
Forest Horse |
|
||
1963 |
4 E |
Mudeford Midnight |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
David Gray NFH 36 |
Forest Horse |
|
5 E |
Beacon Pericles |
Denny Danny 2494 NPS |
Denny Danny 2494 NPS |
Brookside Spitfire 2409 NPS |
||
6 |
Deeracres Mayking |
Goodenough 2900 NPS |
Goodenough 2900 NPS |
Forest Horse |
||
7 |
Weirs Grey David |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
David Grey NFH 36 |
Forest Horse |
||
8 |
August Briar |
Blaze 3490 NPS |
Blaze 3490 NPS |
Forest Horse |
|
|
1965 |
9 |
Yksi |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mucial Box 3643 NPS |
Forest Horse |
|
10 |
Hestehavens Tonga |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Blazeaway NFH 2 |
Forest Horse |
||
1968 |
11 E |
Hillfield Blue Peter |
Telegraph Rocketer 1817 NPS |
Mudeford Pete NFS 87 |
David Gray NFH 36 |
|
12 |
Sunshine Spodsbjerg |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
Forest Horse |
||
13 |
Bobby |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Blazeaway NFH 2 |
Warren Misty 24 LR |
|
|
14 |
Caramba af Rosenholm |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Dorian Grey NFS 116 |
Tot NFG 58 |
|
|
15 |
Philais Nordfold |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Yksi NFH 9 |
Forest Horse |
|
|
16 |
Dorian Grey Nordfeld |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Yksi NFH 9 |
Forest Horse |
|
|
17 E |
Peveril Probus |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Oakley Jonathan 3326 NPS |
Priory Starlight VII 3578 NPS |
||
1969 |
18 |
Orlando Knighthood Løgeland |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
Knightwood Spitfire 3121 NPS |
|
19 |
Smokey |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
Forest Horse |
||
20 |
Kolkjærs Bøns |
Blaze 3490 NPS |
August Briar NFH 8 |
Forest Horse |
||
21 |
Alladin af Egene |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Blazeaway NFH 2 |
Forest Horse |
||
22 |
Gin af Rosenholm |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Weirs Grey David NFH 7 |
Forest Horse |
||
23 |
Jimmi |
Caccan NFH 3 |
Caccan NFH 3 |
Warren Jim 3380 NPS |
||
24 |
Højmarkens Guigonl |
Denny Danny 2494 NPS |
Beacon Pericles NFHE 5 |
Brookside David 2475 NPS |
||
25 |
Bækgaards Fandango |
Telegraph Rocketer 1817 NPS |
Mudeford Pete NFS 87 |
David Gray NFH 36 |
||
26 |
Løndals Benjamin |
Goodenough 2900 NPS |
Deeracres Mayking NFH 6 |
Blazeaway NFH 2 |
||
27 |
Mudeford Peter |
Telegraph Rocketer 1817 NPS |
Mudeford Pete NFS 87 |
David Gray NFH 36 |
||
1971 |
28 E |
Stafford Hat Band |
Goodenough 2900 NPS |
Priory Top Hat NFS 366 |
Brookside David 2475 NPS |
|
29 |
Timbo |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFH-E 4 |
Bloomy Slipon 2894 NPS |
||
30 |
Jasmin Bento |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Prescott Julian He.Imp. 23 |
Forest Horse |
||
31 |
Bækgaards Blue Silver Leaf |
Telegraph Rocketer 1817 NPS |
Hillfield Blue Peter NFHE 11 |
Deeracres Mayking NFH 6 |
||
32 |
Billy the Kid |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Hestehavens Tonga NFH 10 |
Moorbridge Victory 2584 NPS |
||
1970 |
33 E |
Pancho af Højen |
Denny Danny 2494 NPS |
Beacon Pericles NFH-E 5 |
Weirs Gary David NFH 7 |
|
34 |
Sandyford Sundew |
Goodenough 2900 NPS |
Burton Starlight NFS 197 |
Broomy Nosey Lad 2768 NPS |
||
35 |
Havens Sunshine |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Peveril Probus NFH-E 17 |
Forest Horse |
||
36 |
David Gray |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Brookside David 2475 NPS |
Brookside Jack 2355 NPS |
||
37 |
Mudeford Dorian II |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Dorian Gray NFS 116 |
Lyndhurst Roamer NFS 403 |
||
38 |
Roløkke Paintbox |
Goodenough 2900 NPS |
Priory Paint Box NFS 216 |
Black Knoll Bay Leaf NFS 143 |
||
39 |
Stablecross Spitfire |
Brookside Spitfire 2047 NPS |
Knightwood Spitfire 3121 NPS |
Piperswait Anthony NFS 169 |
||
40 |
Skipper Stovbjerg |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Weirs Grey David NFS 62 |
Mockbeggar Blaze NFS 61 |
||
41 |
Benjamin |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFH-E 4 |
Mudeford Pete NFS 87 |
||
42 |
Black Knight |
Goodenough 2900 NPS |
Grey Star NFS 2292 |
Brookside David 2475 NPS |
||
43 |
Palanza |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Midnight NFH-E 4 |
Fritham Bimbo NFS 145 |
||
44 |
Luckington Fleetfot |
Denny Danny 2494 NPS |
Merrie Musket NFS 961 |
Rufus II NFS 370 |
||
45 |
Hepito |
Goodenough 2900 NPS |
Sandyford Sundew NFH 34 |
Fritham Bimbo NFS 145 |
||
46 |
Lindens Cæsar |
Goodenough 2900 NPS |
Black Knight NFH 42 |
Greenwood Minotriel NFS 654 |
||
1989 |
47 |
Wolferhoeves Wendro |
Goodenough 2900 NPS |
Kantje´s Sjonny He.Imp. 62 |
David Gray NFH 36 |
|
48 |
Achterhoeks Pretty |
Goodenough 2900 NPS |
Achterhoeks King He.stb. 52 |
Mudeford No White He.Imp 59 |
||
49 |
Offem Aeneas |
Slipper 3518 NPS |
Heihof´s Primeur NFH-E 50 |
Brookside David 2475 NPS |
||
1977 |
50 E |
Heihof ´s Primeur |
Slipper 3518 NPS |
Ashmer Grey Admiral He.Imp. 27 |
Hightown Streak NFS 446 |
|
51 |
Sunfan |
Goodenough 2900 NPS |
Sandyford Sundew NFH 34 |
Rufus II NFS 370 |
|
|
52 |
Silverlea Buckskin |
Brookside Spitfire 2047 NPS |
Silverlea Michaelmas NFS 2634 |
Silverlea Montego Bay NFS 678 |
||
1978 |
53 E |
Mølhedens Tajo |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Peveril Probus NFH-E 17 |
Maybee 67 LR |
|
54 |
De Rampert Bento |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Peveril Pickwick NFS 2125 |
Niggerstep of Brielgelea NFS 491 |
||
55 |
Holly Prince Rupert |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Peveril Pickwick NFS 2125 |
Merrie Mariner 3824 |
||
56 |
Roløkke Urt |
Goodenough 2900 NPS |
Stafford Hat Band NFH-E 28 |
Duikers Happy |
||
57 |
Florets Money |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Prescott Julian He.Imp. 23 |
Merrie Mercury 4049 NPS |
||
58 |
Offem Aeolus |
Denny Danny 2494 NPS |
Merrie Mohawk He.Imp. 56 |
Prescott Julian He.Imp. 23 |
||
59 |
Flasmann Pericles |
Slipper 3518 NPS |
Offem Aeneas NFH 49 |
Beacon Pericles NFHE 5 |
||
1981 |
60 E |
Exmoorstaldens Pascal Paoli |
Denny Danny 2494 NPS |
Beacon Pericles NFH-E 5 |
Stafford Hat Band NFHE 28 |
|
61 |
Prescott Sailon |
Telegraph Rocketer 1817 NPS |
Broomy Slipon 2894 NPS |
Lyndhurst Ironside 2501 NPS |
||
62 E |
Eskehøjgaards Ali |
Slipper 3518 NPS |
Heihof´s Primeur NFH-E 50 |
Deeracres Mayking NFH 6 |
||
63 |
Eskehøjgaards Hag |
Slipper 3518 NPS |
Heihof´s Primeur NEH-E 50 |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
||
64 |
Plovangs Prix |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mudeford Dorian II NFH 37 |
Merrie Miller He.Imp. 34 |
||
65 E |
Horsemosens Sandro |
Goodenough 2900 NPS |
Wolferhoeves Wendro NFH 47 |
Staplecross Spitfire NFH 39 |
||
66 E |
Højmarkens Ikaros |
Denny Danny 2494 NPS |
Beacon Pericles NFH-E 5 |
Orlando Knighthood Løgeland NFH 18 |
||
67 E |
Højlunds Motley |
Denny Danny 2494 NPS |
Offem Aeolus NFH 58 |
Linge Mercurius He.Imp. 36 |
||
68 |
Camoney Skønager |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Florets Money NFH 57 |
Beacon Pericles NFHE 5 |
||
69 |
Garfield af Stegstedgaard |
Denny Danny 2494 NPS |
Holly Prince Rupert NFH 55 |
Knighwood Palamino NFS 37 |
||
70 E |
Horsemosens Charlie Brown |
Denny Danny 2494 NPS |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFH-E 60 |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
||
71 |
Rico Søndermark |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Yksi NFH 9 |
Staplecross Spitfire NFH 39 |
||
72 |
Lillemøllegårdens Nero |
Slipper 3518 NPS |
Eskehøjgaards Ali NFHE 62 |
Sandyford Sundew NFH 34 |
||
73 |
Springtime af Urichsdal |
Denny Danny 2494 NPS |
Pancho af Højen NFHE 33 |
Yksi NFH 9 |
||
74 E |
Bavian |
Goodenough 2900 NPS |
Horsemosens Sandro NFH-E 65 |
Heihof´s Primeur NFHE 50 |
||
75 |
Lillemøllegårdens Lucky Star |
Goodenough 2900 NPS |
Stafford Hat Band NFH-E 28 |
Sandyford Sundew NFH 34 |
||
76 |
Lillemøllegårdens Django |
Goodenough 2900 NPS |
Black Knight NFH 42 |
Sandyford Sundew NFH 34 |
||
77 E |
Roløkke Swallow |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Peveril Probus NFH-E 17 |
Sonny Summertime 64/23 |
||
78 |
Stegstedgårds Iglesias |
Denny Danny 2494 NPS |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFH-E 60 |
Holly Prince Rupert NFH 55 |
||
79 |
Monzon |
Denny Danny 2494 NPS |
Højlunds Motley NFHE 67 |
Løndals Benjamin NFH 26 |
||
1992 |
80 E |
Poseidon Hippios |
Denny Danny 2494 NPS |
Pancho af Højen NFH-E 33 |
Sandyford Sundew NFH 34 |
|
1993 |
81 |
Checkpoint Andersminde |
Denny Danny 2494 NPS |
Horsemosens Charlie Brown NFH-E 70 |
Orlando Knigthood Løgeland NFH 18 |
|
82 |
Bakkegårdens Iron Bell |
Denny Danny 2494 NPS |
Højmarkens Ikaros NFH-E 66 |
Peveril Probus NFHE 17 |
||
83 |
Eskehøjgaards Rumle |
Denny Danny 2494 NPS |
Højmarkens Ikaros NFH-E 66 |
Eskehøjgaards Ali NFHE 62 |
||
84 |
Askholm Alf |
Denny Danny 2494 NPS |
Pancho af Højen NFH-E 33 |
Løndals Benjamin NFH 26 |
||
85 |
Kvægenbjergs Cheman |
Goodenough 2900 NPS |
Horsemosens Sandro NFH-E 65 |
Eskehøjgaards Ali NFHE 62 |
||
86 |
Vognmandsgårdens Firelight |
Denny Danny 2494 NPS |
Højmarkens Ikaros NFH-E 66 |
Black Knight NFH 42 |
||
87 |
Vesterhedegårds Arak |
Slipper 3518 NPS |
Eskehøjgaards Rav 8400164 |
Silverlea Busckin NFH 52 |
||
88 E |
Palle |
Goodenough 2900 NPS |
Horsemosens Sandro NFH-E 65 |
Silverlea Busckin NFH 52 |
||
9 |
Bazuun |
Brookside Spitfire 2047 NPS |
Silverlea Busckin NFH 52 |
Zanzibar RNF 77 |
||
90 |
Horsemosens Zig Zag |
Slipper 3518 NPS |
Lillemøllegårdens Nero NFH 72 |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFHE 60 |
||
91 E |
Stegstedgårds Thor |
Denny Danny 2494 NPS |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFH-E 60 |
Holly Prince Rupert NFH 55 |
||
92 |
Horsemosens Naverone |
Slipper 3518 NPS |
Lillemøllegårdens Nero NFH 72 |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFHE 60 |
||
1995 |
93 |
Roløkke Fixe |
Denny Danny 2494 NPS |
Horsemosens Charlie Brown NFH-E 70 |
Peveril Probus NFHE 17 |
|
94 |
Marlino |
Denny Danny 2494 NPS |
Martim 220016683 |
Antonio 2200932774 |
|
|
x |
95 |
Anydale Martien |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Ralph He.Stb. 188 |
Mermaids Jeroen He.Stp.138 |
|
96 |
Odbjergs Rubin |
Denny Danny 2494 NPS |
Højlunds Motley NFH-E 67 |
Hepito NFH 45 |
|
|
97 |
Ridderslag Gerhard |
Goodenough 2900 NPS |
Beyerlogde Diamond He.Stb. 199 |
Merrie Moscan He.Imp. 69 |
|
|
98 |
Firfod Frigear |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Roløkke Swallow NFH 77 |
Folehavens Vizir |
|
|
99 E |
Park´s Tambour |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mølhedens Tajo NFH-E 53 |
Maestro 3473225982 |
|
|
x |
100 E |
Malibu II |
Denny Danny 2494 NPS |
Mambo Moscan 220034886 |
Peelhut Grande 220061206 |
|
101 |
Hippus Cavalier |
Denny Danny 2494 NPS |
Poseidon Hippios NFH-E 80 |
Horsemosens Sandro NFHE 65 |
|
|
102 |
Monday´s Moscan |
Denny Danny 2494 NPS |
Merrie Moscan He.Imp. 69 |
Mockbeggar Firefly He.Imp. 16 |
||
103 |
Stegstedgårds Montana |
Slipper 3518 NPS |
Horsemosens Zig Zag NFH 90 |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFHE 60 |
|
|
104 E |
Pedro |
Slipper 3518 NPS |
Young Winsonies Adrian He.Stb.202 |
Merrie Moscan He.Imp. 69 |
|
|
105 |
Marrondales Michelangelo |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Anydale Martien NFH 95 |
Monday´s Moscan NFH 102 |
|
|
106 E |
Stegstedgårds Figaro |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Firfod Frigear NFH 98 |
Exmoorstaldens Pascal Paoli NFHE 60 |
|
|
107 |
Polsbury Popov |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Valentino He.Imp. 81 |
Oudelandes John He.Stb. 103 |
|
|
108 E |
Mister Malthe |
Denny Danny 2494 NPS |
Malibu II NFH-E 100 |
Eskehøjgaards Nelo 8101464 |
||
109 |
Firfod Facit |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Firfod Frigear NFH 98 |
Horsemosens Charlie Brown NFHE 70 |
||
2001 |
110 |
Odbjergs Baloo |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Anydale Martien NFH 95 |
Højlunds Motley NFHE 67 |
|
111 |
Marrondales Moscan |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Anydale Martien NFH 95 |
Mondays Moscan He.Stb.161 |
||
2000 |
112 |
Stackarps Dayton |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Silverlea Sunseeker RNF 116 |
Lorimer RNF 49 |
|
2003 |
113 |
Elmholts Raket |
Slipper 3518 NPS |
Pedro NFH 104 |
Palle NFH 88 |
|
114 |
Flintdales Eminent |
Denny Danny 2494 NPS |
Monday´s Moscan NFH 102 |
Stegstedgårds Thor NFH 91 |
||
115 |
Silverlea Last Chance |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Silverlea Flas Harry |
Silverlea Michaemas |
||
116 |
Firfod Jargon |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Firfod Frigear NFH 98 |
Frederiksberg Chopin RNF |
|
|
117 |
Elmholts Zafir |
Slipper 3518 NPS |
Pedro NFH 104 |
Palle NFH 88 |
|
|
2002 |
118 |
Zwavo´s Surprise |
Moorbridge Victory 2584 NPS |
Marnehoeve´s Everest He.Imp. 127 |
Katje´s Ronaldo He.Imp. 197 |
|
119 |
Hamlet´s Merick |
Moorbridge Victory 2584 NPS |
Katje´s Ronaldo He.Imp 197 |
Oosterbroek Sergio He.Stb.129 |
|
|
120 |
Sirius Hippios |
Denny Danny 2494 NPS |
Mister Malthe NFH 108 RNFR 151 |
Poseidon Hippios NFH-E 80 |
|
|
121 |
Sørbys Lotus |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Silverlea Top Hat NFS 30/130 |
Katric Capers NFS 4 199 |
|
|
122 |
Sullaatik´s Benji |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Priory Prickle He.Imp. 78 |
Chungel Fury He.Stb. 33 |
|
|
2006 |
123 |
Orchid´s Pride |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Marits Mistique He.Imp. 89 |
Ralph He.Stb. 138 |
|
2004 |
124 |
Champiz |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Roløkke Swallow NFH 77 |
Frederiksbergs Chopin RNF 94 |
|
2005 |
125 |
Firfod Jetset |
Denny Danny 2494 NPS |
Bakkegårdens Pinpoint LN 02-03857-97 (ZfdP) |
Firfod Facon 9207251 NF DK |
|
126 |
Ronald |
Slipper 3518 NPS |
Bram He.Stb. 229 |
Sander He.Stb. 225 |
||
127 |
Kantjes Valentijn |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Marits Mistique He.Imp. 89 |
Kantje´s Ronaldo He.Stb. 197 |
||
2008 |
128 |
Gay Count Shetan |
Denny Danny 2494 NPS |
Mister Malthe NFHR 108 RNF 151 |
Højmarkens Ikaros NFH-E 66 |
|
129 |
Firfod Jens Lyn |
Denny Danny 2494 NPS |
Bakkegårdens Pinpoint LN 02-03857-97 (ZfdP) |
Firfod Facon 9207251 NF DK |
130 |
Birkilds Balboa |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Sullaatik´s Benji NFH 122 |
Park´s Tambour NFH 99 |
||
2007 og 2009 |
131 |
Flintdales Ranzau |
Anydale Martien NFH 95 |
Polsbury Popov NFHR 107 |
||
132 |
Strandagers Bandit |
Blues Brendan 00-199-BNF |
Malibu II NFHR-E 100 |
|||
133 |
Gleenwood Mastermind |
Anydale Martien NFH 95 |
Marlino NFH 94 |
|||
134 |
Polsbury Powerpoint |
Valentino He.Imp.83 |
Marits Mistique He.Imp.89 |
|||
2010 |
135 |
Sophienhof`s Maroon |
Sophienhof`s Marok DE 322.220055794 NF |
Park`s Taron DE 322.2200075589NF |
||
136 |
Soldals Atlas Atlantis |
Hamlet´s Merrick NFHR 119 |
Mister Malthe NFHR-E 108 |
|||
137 |
Lundemarksgaards Layout |
Bakkegårds Pinpoint LN02-03857-97 |
Stegstedgårds Figaro NFHR 106 |
|||
138 |
Soldals Pacific Ocean |
Sirius Hippios NFHR 120 |
Bavian NFHR-E 74
|
|||
139 |
Stackarps Pablo |
Rodlease Dancing Gold NFS 36/137 |
Ashley Aristocrat NFS 29/085 |
140 |
Lundemarksgårds Hokus Pokus |
Firfod Jetset NFH 125 |
Bavian NFHR-E 74 |
|||
141 |
Gay Count Zidan |
Firfod Jetset NFH 125 |
Højmarkens Ikaros NFHR-E 66 |
|||
142 |
Soldals Brilliant |
Bavian NFHR-E 74 |
Mister Malthe NFHR-E 108 |
|||
143 |
Driftsbrogårds Darth Vader |
Hamlets Merrick NFHR 119 |
Pedro NFHR-E 104 |
|||
144 |
Flintdales Raider |
Kantjes Valentjin NFHR 127 |
Polsbury Popov NFHR 107 |
|||
145 | Højmarkens Joker | Firfod Jetset NFH 125 |
Højmarkens Ikaros NFHR-E 66 |
|||
146 | Soldals Champagne | Ronald NFHR 126 | Mister Malthe NFHR-E 108 RNF 151 SPH 170 | |||
2012 | 147 | Horsemosens Cayenne C | Elmholts Neptun NNF 0244 | Horsemosens Charlie Brown NFH-E 70 | ||
2014 | 148 | Skovlundegårds La´Coste | Champiz NFHR 124 | Pedro NFHR-E 104 | ||
149 | Romeo´s Kawasaki | Ronald NFHR 126 | Malibu II NFHR-E 100 | |||
150 | Lundemarksgårds Hannibal | Firfod Jens Lyn NFH 129 | Bavian NFHR-E 74 | |||
151 | Bryggergårdens Double Trouble | Soldals Pacific Ocean NFHR 138 | Champiz NFHR 124 | |||
152 | Elmholts Tarok | Sofienhof´s Maroon NFHR 135 | Bavian NFHR-E 74 | |||
2013 | 153 | Blåbærgårdens Quaterback | Gay Count Shetan 128 | Hamlet´s Merrick NFHR 119 | ||
Tidligere avlsgodkendte hingste uden NFH nummer |
Jack of Mudeford (født 1960) |
Blaze 3490 NPS |
Blaze 3490 NPS |
Forest Horse |
|||
Harlekin (f.1961) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Weirs Grey David NFH 7 |
David Gray 2830 NPS |
|||
Skipper (f.1962) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Blazeaway NFH 2 |
Broomy Slipon 2894 NPS |
|||
Sonny Summertime (f.1964) |
Deeracres Winston Churchill 3216 NPS |
Deeracres Sumertime 4016 NPS |
Wigley Nomad 3291 NPS |
|||
Equus Erasmus Nordfeldi (f.1964) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Yksi NFH 9 |
Forest Horse |
|||
Hjortekærs Romulus NFS 11 (f.1958) |
Foxlease Darky Dan 2373 NPS |
Forest Horse |
||||
Pegasus NFS 407 (f. 1959) |
Forest Horse |
Forest Horse |
||||
Chammeur af Kongsgaarden |
Slipper 3518 NPS |
Heihof´s Primeur NFH-E 50 |
|
|||
Hiawatha |
Goodenough 2900 NPS |
Stafford Hat Band NFH-E 28 |
|
|||
Havens Lothar |
Peveril Probus NFH-E 17 |
|
Sun-Raider af Polinca |
Denny Danny 2494 NPS |
Pancho af Højen NFH-E 33 |
|
||
Højmarkens Good Morning |
Beacon Pericles NFH-E 5 |
|
|||
Folehavens Prins Valiant |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Mølhedens Tajo NFH-E 53 |
|
Jano NFS 206 (f.1960) |
Goodenough 2900 NPS |
Deeracres Mayking 4018 NPS |
Monkshorn Bimbo 3508 NPS |
|
||
Sammy NFS 223 |
Slipper 3518 NPS |
Goodenough 2900 NPS |
|
|||
Sveet Briar III 9649 NPS (f.1945) |
|
|||||
Porgy (f.1962) |
|
|||||
Cæsar (f. 1963) |
|
|||||
Peveril Parlour Boy NFS 3983 (f.1972) |
Sway Sunbeam NFS 132 |
Tomatin Golden Gorse NFS 1658 |
Priory Starlight VII 3578 NPS |
|
||
Kærhyttens Almanzo |
Goodenough 2900 NPS |
Sandyford Sundew NFH 34 |
Peveril Probus NFHE 17 |
|
||
Hannibal Stovbjerg (f.1970) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Weirs Grey David NFH 7 |
Mockbeggar Blaze NFS 61 |
|
||
Crepellan (f.1978) |
Slipper 3518 NPS |
Heihof´s Primeur NFH-E 50 |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
|
||
Eskehøjgaards Nelo (f.1981) |
Brookside Spitfire 2047 NPS |
Silverlea Busckin NFH 52 |
Mudeford Midnight NFHE 4 |
|
||
Folehavens Vizir (f.1980) |
Denny Danny 2494 NPS |
Beacon Pericles NFH-E 5 |
Hestehavens Tonga NFH 10 |
|
||
Boris (f.1985) |
Denny Danny 2494 NPS |
Højmarkens Ikaros NFH-E 66 |
Løndals Benjamin NFH 26 |
|
||
Eskehøjgaards Prince (f.1987) |
Goodenough 2900 NPS |
Horsemosens Sandro NFH-E 65 |
Mudeford Midnight NFH 4 |
|
||
Eskehøjgaards Meteor (f.1990) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Havens Sunshine NFH 35 |
Mudeford Midnight NFH 4 |
|
||
Lillemøllegårdens Marco Polo (f.1990) |
Goodenough 2900 NPS |
Lillemøllegårdens Lucky Star NFH 75 |
Silverlea Busckin NFH 52 |
|
||
Eskehøjgaards Rav (f.1984) |
Slipper 3518 NPS |
Eskehøjgaards Ali NFH-E 62 |
Heihof´s Primeur NFHE 50 |
|
||
Søndergårdens Gizmo Benjamin (f.1992) |
Goodenough 2900 NPS |
Lillemøllegårdens Lucky Star NFH 75 |
Horsemosens Sandro NFHE 65 |
|
||
Gay Floreth´s Chico (f.1982) |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Floreth´s Money NFH 57 |
Stafford Hat Band NFHE 28 |
|
||
Firfod Facon |
Minsteas Hazel 2035 NPS |
Roløkke Swallow NFH 77 |
Folehavens Vizir |
|
||